Героі казкі - "насельнікі" Чырвонай кнігі. У кожнага з іх - свой характар і стаўленне да свету. Адпаведна гэтаму і разгортваюцца казачныя падзеі.

Героі казак Алеся Карлюкевіча вельмі любяць падарожнічаць - па Беларусі і ўвогуле па свеце. Але часам здараецца, што ў сваіх вандроўках яны трапляюць у розныя неверагодныя гісторыі. Каб выблытацца з іх, патрэбны... так, патрэбны веды. І не толькі - геаграфіі, але і гісторыі, фальклору ды нават дакладных навук.

Персанажы казачнай аповесці жывуць у забруджанай чалавекам рэчцы і не ведаюць, што недзе ёсць празрыстыя вадаёмы, зялёныя водарасці, блакітнае неба над паверхняй вады.
Казка вучыць любіць прыроду, шукаць выйсце з безвыходнага становішча, дапамагаць сябрам у бядзе.

Книга знакомит с самыми известными битвами в истории Беларуси XI - XVII веков. В занимательной популярной форме излагает средневековую военную историю Беларуси, учит любить свой край.

У
кніжцы сабраны вершы і песні пра нашу юную змену - дзяцей з добрым сэрцам і чыстай душою.

Вучні шостага класа Язэп і Сямен заўважаюць, што ў Язэпавай хаце пасяліўся таемны барабашка. Потым разам з ім яны трапляюць у незвычайную краіну. У гэтай краіне побач з людзьмі жывуць даўнія язычніцкія багі. Пачынаюцца фантастычныя прыгоды, якія становяцца сапраўдным выпрабаваннем для хлопчыкаў і іхняй сяброўкі Пярвушкі.

Автор знакомит нас с девочками и мальчиками, которые не "понарошку", а на самом деле попадают в разные, порой драматические или очень забавные, ситуации. Как это часто случается в жизни, ребята могут и поспорить с друзьями, и вдруг поссориться, но все заканчивается примирением.

Унікальнае выданне для атрымання першапачатковых чытацкіх і матэматычных ведаў. Матэрыял па вывучэнні літар і лічбаў грунтуецца на творах класікаў беларускай літаратуры і сучасных нашых аўтараў.

Аўтар прапануе дзецям кнігу казак пра нафту. З яе дзеці даведаюцца пра тое, як людзі здабываюць і выкарыстоўваюць "чорнае золата", а так сама пра тое, што нафта бывае не толькі чорнай...

Казкі распавядаюць аб прыгажунях з казачнага каралеўства, злых чарауніках і высакародных рыцарах, самотным Вадзяніку, пра кветку альясу, якая пераехала ў горад.